MARILYN MANSON FAN CLUB

MARILYN MANSON haberler,resimler,bıyografiler,metal dünyası,gothic,black...
 
AnasayfaTakvimPortalliSSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 anlaşılır dille paganizm dökümanları

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SYSTEM
Kurucu Admin
Kurucu Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 248
Yaş : 27
Location : Antalia
Job/hobbies : KARIkatür:))
Humor : DeLi...
Kayıt tarihi : 30/09/07

MesajKonu: anlaşılır dille paganizm dökümanları   Salı Ekim 16, 2007 9:15 pm

Bilinmez üstün güç yerine doğal varlıklara tapan dinlere paganizm diyorlar. İnsan yaşamının ilk çağlarında, en erken dönemlerden beri dünyanın her yerinde var olmuş düşünce biçimi bu.
Kullanılan aletler, yaşam biçimleri, tüketim maddeleri değişip, sosyal sınıflar oluştukça bir üst kurum olan dinler de insan kafasında türlü biçimler almasına rağmen, ta o dönemlerden kalan inançlar üzerlerine eklenenlerle devam etmektedir. En gelişmiş din dediklerimizde bunların bir kısmı ret edilmesine rağmen kitlelerin kafasında yeni nesillere aktarılarak geliyor.
O dönemlerde insan çevresini, ilişkide olduğu doğayı var olan bilgisi ile tanrılaştırmıştır. Yaşam gelişip bilgi arttıkça tanrıların biçimi, sıfatları insan bilincinde bildiğiniz biçimlere girmiştir. Yeni bilgilerin takibi her zaman zor olmuştur. Bunda, konuşulan dillerin farklılığı, yaygınlaşmamış eğitim, iletişim ve seyahat güçlüklerinden çok bizim özelliklemizin rolü büyük. Bugün yanlış inanç ve düşüncelerin devamında bilginin geldiği düzey ve bunların anlaşılmasının zorluğunun rolü de önemli sayılmaz, iletişim de neden olarak görülmemelidir.
Biz ilk öğrendiklerimizi öyle bir kabul eder doğru sanırız ki, nasırlaşmış deriye sürülen krem gibi beynimizin kayıtlarını değiştiremeyiz. Bunda kafamızdaki bilgiyi kendi bilincimiz sanmamızın önemi çok büyük. Değişim, çok az ve zaman içinde farkına varılmadan gerçekleşir. Bir insanın kendi düşüncelerinin değiştiğini farkına varması bile çok önemli özelliktir. Daha doğruyu gördüğünde yanlış düşündüğünü anlayıp beyin kayıtlarını değiştirebilenler ise en üstün insanlardır. Bunlar milyonda bir gelir. Eğitimin amacı insanlara birçok şey öğretme yerine kafaları böyle yetiştirme amacı olmalı. Bu beyinler nasıl olsa en doğruyu seçip öğreneceklerdir.
Ülkemizdeki eğitim ise çıkarlar doğrultusunda yanlış bilgiyi kafalara sokmaya çalışır. Ve taze beyinlerin gelişmeyip nasırlaşması için elinden geleni yapar. Bu bilgilerin yaşantımızdan farklılıkları, çelişkileri, bireyler tarafından görülmeyip böyle garip bir toplum olup gideriz.
Ve hala 20.000 sene önceki insan beyin ürünleri kafamızda; tv ve bilgisayar önümüzde, telefon cebimizde, bilgiye ulaşım için internetten kitaba her türlü araç elimizin altında.
Ve kendimizi tanımlamak için akıllı, düşünen, bilmem ne yapan hayvan diyerek.
Ve sonra hiç bir şey düşünmeyen, öğretilen garip davranışları tekrarlayan sirk köpekleri ve maymunları; yalnız kalmamak için aranıza sokulmaya çalışanları, eğlendiremiyorsunuz bile, geçmişinizi bilmelerine rağmen boş bulunup zaman zaman afallatıp şaşırtıyorsunuz, insanın çimen tükürüklemeyi bulan bireylerini.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://scream.niceboard.net
SYSTEM
Kurucu Admin
Kurucu Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 248
Yaş : 27
Location : Antalia
Job/hobbies : KARIkatür:))
Humor : DeLi...
Kayıt tarihi : 30/09/07

MesajKonu: Geri: anlaşılır dille paganizm dökümanları   Salı Ekim 16, 2007 9:15 pm

Tanganyika gölü batı sahillerinde birkaç yüz metre kerelik alanda yaşayan şempanzelerin bir beslenme biçimi var. Bizim gibi protein gereksinimi olan bu hayvanlar, kopardıkları bir çimeni ağızlarına sokup tükürükledikten sonra karınca yuvalarına sokuyorlar. Yuvalarına tükürük nedeniyle farklı bir madde girdiğini algılayan karıncalar çimene saldırıp ısırıyorlar. Çimeni dışarı çeken şempanze, 10-15 karıncayı birden yutuyor. O bölgede dar bir alandaki aileler bunu biliyor. 200 km ötedekiler bu yöntemi bilmediklerinden tek tek karınca yakalayıp yutuyorlar. Kaç bin yıldır bu bilgi onlarda var binmiyor ama bunu bir maymun buldu ve diğerleri ondan görerek öğrendi. Batı Afrikada başka bir şempanze grubu da ince bir dal parçasını ağızları ile ıslatıp benzer beslenme biçimi bulmuş. İnsan da böyle, aynı. Bir kişinin buluşu diğerleri tarafından uygulanarak bu duruma geldik. Bazı buluş ve bilgiler başlangıçta ret edilse bile zamanla yayılıyor. Eskilere ait inançlar, yaşam biçimleri kayıtlı olmasa da yeni nesillere aktarılmış, birçok yanlışlar da hala sürüyor.
Sümer, Asur, Mısır, Kelt pagan ritüelleri de Yahudilik, Hıristiyanlık, Müslümanlık gibi dinlerde, bunların bazıları dinlerin kuralı olmuş veya yasaklanmış olmasına rağmen capcanlı yaşıyor akıllı sandığımız insanların kafasında.
(Pink yardım et, sen de yaz ekle, tek tanrılı dinlerin kurallarının nereden geldiğini Adem, Havva Nuh, 6 günde yaratılış 7 gün tatil, melekler kimler, türban, bunları sen yaz sıkılmaya başladım.)

Müslümanlık maddeye tapmayı yasaklamış olmasına rağmen pagan tapınağı Kabe ve buradaki putlardan hacer ül esved taşını bırakmıştır. Pagan Kureyş’in kabeye dönüp kılınan namazı yeni dinde de terk edilmemiş hac ve kurban geleneği de. Neyse ki kurban sdece iki dinde kaldı, biri bizimki biliyorsunuz diğeri doğu Afrika vudu dinlerinde. Amazon ve Papua Yeni Gine’liler bile terk etmesine rağmen bizim kafalarda sürüyor. Anadolu’da, ağaçlara bez bağlama, taşlara yatırlara inanç, mum yakma gelenekleri Müslümanlığa katılmıştır. Şimdiki din adamları bunların bidat (sonradan dine girmiş adet) olduğunu söylemesine rağmen bunlar sonradan girmiş olmayıp terk edilmemiş eski geleneklerdir.
Dine sonradan sokulmuş en önemli adet sakalı şeriftir.
Pagan, kırda yaşayan köylü, pagus kelimesinden gelmedir. Pagan, diğeri anlamında Hıristiyanlık dışındakiler Romalılar olarak dillere girmiş, bugün çok tanrıcılığa paganizm denmekte.
Kayalar, dağlar, deniz, korktukları çeşitli hayvanlar, sonraları yağmur fırtına şimşek gibi doğa olayları ve daha sonraları gök cisimleri tanrılaştırılmış aradaki birçok ata ruhları gibi aşamalardan sonra en sonunda monoteizmde tek tanrı gökte yapılıp sonra da bilgi arttıkça her yerde var denmiştir.
İbrahim gibi bazı önemli insanlar da pagan olmalarına rağmen, önemleri nedeniyle tek tanrıcı olmuş insanların kafasında.
Bu aşamalarda gök cisimlerinden güneş ve ay çok önemli vasıflar kazanmıştır. Müslümanlıkta sözüm ona cisimlere saygı yasak olmasına rağmen ay eski gelenekler nedeniyle bir nur olarak kabul görüp önemi devam etmekte cami minare ve kubbelerinin tepesindeki sembol olarak sürüyor. Muhammet sonrası Abbasilerde bilginin artması sonucu, âlim dedikleri adamların ilim dedikleri kitaplarında bu fazla çaktırmadan eleştirilip bidat olarak nitelendirimiştir.
Tak tanrıcılığa geçişte ilk tek tanrı, 18. sülalenin son firavunu Akeneton tarafından Güneş olarak kabul edilmiştir. Ay Urfa Harran ve Arabistanda dişi tanrı Güneş Babil’den Mısır’a Japon Şinto dinine kadar en önemli tanrıdır. Haranda güneş ay tanrısının oğlu bile olmuştur.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://scream.niceboard.net
SYSTEM
Kurucu Admin
Kurucu Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 248
Yaş : 27
Location : Antalia
Job/hobbies : KARIkatür:))
Humor : DeLi...
Kayıt tarihi : 30/09/07

MesajKonu: Geri: anlaşılır dille paganizm dökümanları   Salı Ekim 16, 2007 9:15 pm

Yahudiliğe tek tanrı düşüncesi mısırın tek tanrı güneş fikrinden geçmiş, M.Ö. 1270 lerde şimdi kafalardaki biçimine benzemeye başlayıp evrimini henüz tamamlayamamıştır. Tamamlayamadığı gibi şimdi Amerika ve Avrupa’da tekrar neopaganist doğa odaklı düşünceler inançlar ortaya çıkmakta. Tek tanrılı dinlerin bugünkü bilgilerimizle ortaya çıkan yanlışları nedeniyle Avrupada, Kelt kültürünün çağdaş biçimleri doğa merkezli inançlar ortaya çıkarmakta. Onlarda da bugünkü bilgiyi kavrayamayanlar çoğunlukta, iyi eğitilmiş beyinlerin oranı yetersiz. Bunun yanına sınıf çıkarlarının korunması, inancın kolay bir yöntem olması ve insan için önemi, zaten hala inançlarda yaşayıp süregelen pagan gelenekler ve insanın zor değişebilmesi özellikleri eklenebilir.

Şimdiki dinlerde kutsal olan Kudüs gibi, eskilerde Harran’ın da bu özelliği olduğunu biliyor musunuz? Harran pagan dönemin en kutsal şehri olup Anadolu Müslümanlığında da önemini korumakta Urfa şu anda bile evliyalar şehri olarak kabul edilmektedir. 7 ve 8. yüzyıllarda İslam etkisi altına girmesine rağmen binlerce pagan geleneği ve kültürünün merkezidir. Bu nedenle İslam sonrası da önemini korumaktadır. Milattan önce 3000 yıllarından beri ortadoğunun kültür ve din merkezidir. Helen ve hristiyanlık dönemlerinde de önemli bölgeydi. Önemi o kadar büyüktü ki hiç gitmemesine rağmen Tevrata da İbrahim’in de bir süre bulunduğu yer olarak yazılmıştır. Yahudi zulmünden kaçan Sabilerin de buraya bir süre kaçması nedeniyle günümüz sabileri de merkezleri olarak düşünmekte. Süryanisinden sabisine uzun bir tarihi olan bu bölgenin önemi kısaca çok büyük.
Asur döneminde tanrılar kurulu zirvesinde ay tanrısı sin vardı. Sümerde, Sami şehirlerinde ay tanrısı tanrıların efendisiydi. Hatti şehirleri arasında yapılan anlaşmalarda da şahit olarak ay tanrısı yazılmıştır. Ay tanrısı ve oğlu güneş ile kızı Venüs gezegeni orta doğu paganizminde gök cisimlerinin kutsallaştırılması döneminin ürünüdür. Harran yakınlarında yapılan Sogmatar mağarası kazılarında bulunan kabartmalarda ve Urfa Ulu camii avlu girişi kazılarında bulunan hilaller, islamın nuru olan ayın minare ve camilerin tepesindeki hilal şeklidir. İslamda ay takviminin esas alınması, kökünün nerelere dayandığının delilidir. Kuranda bulunan Tevrat hikayeleri tevrata Sümer dininden alınmış olmasına rağmen, Arap yarımadası Sümer putperest dininden çok daha önceleri etkilenmeye başlamıştır. Urfa’ya ait mülümanlığa girmemiş daha birçok gelenek ve hikâyeler Anadolu ve Suriye hatta İran Müslümanlarınca yaşatılmaktadır.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://scream.niceboard.net
SYSTEM
Kurucu Admin
Kurucu Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 248
Yaş : 27
Location : Antalia
Job/hobbies : KARIkatür:))
Humor : DeLi...
Kayıt tarihi : 30/09/07

MesajKonu: Geri: anlaşılır dille paganizm dökümanları   Salı Ekim 16, 2007 9:16 pm

İnsan su ihtiyacı için nehir, göl kenarlarını seçerken bunları da tanrılaştırmış. Sonra su kaynakları olan yerlere yerleştiğinde unutamadıkları tanrıları için havuzlar yapmış. Suriye, Urfa dolaylarında Tarata mıydı neydi veya başka şekillerde söylenen, uğruna rahiplerin kendilerini hadım ettikleri, daha sonra mısırda bildiğiniz sünnet olayına dönüşen pagan adeti su tanrıçaları içindi. Şimdiki cami ve havuzun bulunduğu yerde tapınak ve bildiğiniz havuzlar yapıldı. Küçük havuzlar yine tanrıça kızları içindi. Sonradan değiştirilen hikayeye göre büyük havuz İbrahimin mancınıkla atıldığı ateşin, diğer havuzlar da kızlarının yakılmak için atıldığı ateşleri havuza döndürdü. Bu havuzlar İbrahimden çok önce şimdiki boyutlarında olmasa bile orada vardı zaten. Pagan rahipler şehri olan urfa sonradan peygamberler diyarına dönüştürüldü. Hacılar hicaz gitmeden buraya uğrar oldular. Urfanın Hıristiyan merkezi olduğu dönemlerde 300-400 yıllarında adapte edilen hikayeler 600 lü yıllarda kulaktan kulağa İbrahim'in putprestlerce yakılmasına kadar değişmiş. Değişmiş ya olsun. Fakat 1400 yıldır hala değişmedi. Kitabı Mukaddesin yazımı, daha önce bitirldiği için kurandaki hikayeleri yahudiler de sonradan kulaktan duyma öğrenip, Peygamberleri İbrahim'i takdir ettiler. Way anasını bizim aklımıza nasıl gelmedi demiş hahamın biri Sonra yazmış ama hadi len demişler adamcağıza. Nemrut senin babandır suçlaması ile sesini kesmiş. Aslında İbrahimin Nemrut ile tartışmaları Tevrat'ta var da bu ne urfada geçiyor ne de yakılma olayı var. Tevrata yazarlarken olay Kalde'de olarak yazılmış. Ama bizimkiler suyu görünce mekan Urfa'ya alınarak İran hacılarının güzergahını değiştirip Urfa turistik önem kazanmış. Fakat uçak olayı yaygınlaşınca zamane hacıları daha rahat yolu yeğliyorlar.
Ben yazmaktan sıkıldım siz umarım okumaktan sıkılmazsınız.
Okuyan olursa okudum diyerek yanıtlasın da emeklerim kaç kişi içinmiş anlıyayım.

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://scream.niceboard.net
SYSTEM
Kurucu Admin
Kurucu Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 248
Yaş : 27
Location : Antalia
Job/hobbies : KARIkatür:))
Humor : DeLi...
Kayıt tarihi : 30/09/07

MesajKonu: Geri: anlaşılır dille paganizm dökümanları   Salı Ekim 16, 2007 9:17 pm

Eaz 5000 yıl önce yaşadığı sanılan Sümer uygarlığına ait yazılı tabletler bulunana kadar; tek Tanrılı dinlerin temeli “Tevrat’a” dayandırılıyordu.Tevrat’ın anlatımlarına bağlı olarak; ilk insan ve peygamber Adem’in yaratılması; yine Tevrat anlatımlarının tarihlenmesi ile, yaklaşık 3000 yıl öncesine denk düşer...

Sümer tabletlerinin ortaya çıkması ile bu tabletlerin içeriğinin çözülmesiyle;tek Tanrılı dinlerin kaynağı olduğu da ortaya çıktı.Sümer mitlerinde yer alan olaylar zinciri,kişiler ve Tanrılar; değişime uğrayarak semavi dinlerde de yer alır. Tevrat ve Kuran da bulunan evrenin, insanın yaradılışı, Havva nın Adem in kaburgasından var edilişi, Habil Kain cinayeti, cennetten kovulma, tufan(gılgamış), Babil Kulesi, tek dil Eyüp Peygamber konuları hep Sümer mitlerinin yansımalarıdır. Bunlardan başka Kuran daki Harut Marut melekleri ile ilgili konu, Tevrat taki Süleyman ın şarkılar şarkısı bölümü. İbrahim Peygamberin karısı Sara’ yı Firavun’a sunma hikayesinin de Sümerlilerin bereket kültünü oluşturan Kutsal Evlenme törenlerinden kaynaklandığı son yıllarda ortaya çıkarıldı.

Sümer Tanrıları, insanlara ne istediklerini bildirmez ama cezalandırıcı özellikleri vardır. Oytsa; bu durum biraz değişime uğrayarak, semavi dinlere girmiş, Tanrı isteklerini bildirirken, cezalandırma özelliğini de korumuştur. Sumer'de Tanrı kızmaya görsün, kendi ülkesi bile olsa yakıp yıktırır. Sumer Tanrılannın babası Tanrı Enlil, Akad krallarının yaptıklarına kızarak gözlerini dağlara çeviriyor ve oradan barbar ve vahşi Gutileri çekirge sürüleri gibi getirterek Agade'yi ve hemen hemen bütün Sumer'i kırıp geçirtiyor. (S.N. Kramer, The Sumerians, s.66.)

Bu;Tevrat’a firavun’a gönderilen ceza, felaketler olarak girerken; Kuran’da “Fil” suresine temel oluşturur. Sumer'de krallarının sarayları olurda;semavi dinlerin “Tanrısının” evi olmazmı? Bunun için "Tanrı evi" adı altında görkemli tapınaklar, yanlarında Tanrılarla insanlan yaklaştırdığı düşünülen basamaklı kuleler yapılmıştı. Daha sonra bu Tanrı evleri sinagoglara, kiliselere, camilere dönüştü.Camilerin ve minarelerin üstündeki yarım ay, Sumer Ay Tanrısının sembolüdür.Sümer Tanrılarının yeryüzündeki elçisi olan kralların yerini, semavi dinlerde “peygamberler” alır.Daha sonra; hahambaşı, papa ve halife olarak devam eder.

Sumer Tanrılannın esas adlarından başka, niteliklerine göre diğer adları da vardı. Babilliler bu adlardan 50'sini yeni yarattıkları Tanrı Marduk'a vererek tek Tanrı düşüncesine doğru bir adım atmışlardı.Benzer örneği, Kuran’da Allah’ın 99 ismi olarak yakalıyoruz...

Yahudilere, Babil tutsaklığından sonra Perslerin etkisiyle, Zerdüşt dininden; ölülerin tekrar dirileceği, cennet, cehennem ve Sırat Köprüsü girmiştir. (Hayrullah Örs, Musa ve Yahudilik, İstanbul, 1966, s.361.) Kurân'da Sırat Köprüsü olmamasına rağmen, müslümanlar nesdense inanırlar.... Sumerliler, dünyadaki bütün olayların ve Tanrıların isteklerinin gökte yıldızlarla yazılı olduğuna inanırlardı. Kurân'da aynı inanış "Levh-i Mahfuz" olarak sürdürülüyor.

Bu örnekler istenildiği kadar uzatılabilir.İlk dönem toplumların mitlerinde yer alan inanışların basit değişimlerle bugünkü din anlayışını getirmeleri,peygamber sandığımız akıllı insanların eseridir.Devamlılığının garantisi, cennet ve cehennem veya ödül ve ceza ile.......

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://scream.niceboard.net
 
anlaşılır dille paganizm dökümanları
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
MARILYN MANSON FAN CLUB :: MansonFan Çeşitli Kültür :: Paganizm-
Buraya geçin: