MARILYN MANSON FAN CLUB

MARILYN MANSON haberler,resimler,bıyografiler,metal dünyası,gothic,black...
 
AnasayfaTakvimPortalliSSSÜye ListesiKullanıcı GruplarıAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 panik atak

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SYSTEM
Kurucu Admin
Kurucu Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 248
Yaş : 28
Location : Antalia
Job/hobbies : KARIkatür:))
Humor : DeLi...
Kayıt tarihi : 30/09/07

MesajKonu: panik atak   Cuma Ekim 05, 2007 7:31 pm

Kaygı: Kişinin davranışlarını ve sosyal hayatını kısıtlayan; stres, gerilim ve huzursuzluk halidir.
Kişinin davranışlarını ve sosyal hayatını kısıtlayan gerilim ve huzursuzluk halinin temelinde, olumsuz yaşantılardan kaynaklanan abartılı düşünceler ve değerlendirmeler vardır.
İnsanın varlığını sürdürme mücadelesi evrimle birlikte başlamıştır. Kaygı insan varlığının başlangıcından beri var olan bir tepkidir. İnsanın varlığının ve yaşamının tehlikeye düşüğü durumda kaygı ortaya çıkmaktadır. Yaşamın sürekliliği için belli düzeyde kaygının olması gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin tehlikelerden sakınması ve kendini koruması mümkün olmayabilir. Örneğin ilk çağda insanların ormanda vahşi hayvandan kaçmak ve korunmak için belli düzeyde kaygı ve korkuya ihtiyacı vardı.
Ne zaman ki kaygı kişinin davranışlarını ve sosyal yaşamını kısıtlamaya başlamışsa ve herhangi bir tehlike yokken de kaygı belirtileri ortaya çıkıyorsa, bu durum psikolojik bir rahatsızlık olmaya başlamış demektir.
Belli başlı kaygı bozuklukları:
Genel ya da sürekli kaygı bozukluğu
Fobiler
Obsesif-kompulsif bozukluk
Panik bozukluk (panik atak).
Panik bozukluk: Aniden ve beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan; kalp çarpıntısı, terleme, titreme, göğüs ağrısı, nefes almasa güçlük, kişinin kendini çıldıracakmış gibi hissetmesi şeklinde görülen yoğun bir kaygı nöbetidir.
HANGİ BELİRTİLER PANİK BOZUKLUĞA İŞARETTİR?
Kalp atımının aniden hızlanması ve kalp atımlarını duyumsama.
Terleme
Titreme ya da sarsılma
Nefes darlığı yada boğuluyor gibi olma
Soluğun kesilmesi
Göğüs ağrısı yada göğüste sıkıntı hissi
Bulantı yada karın ağrısı
Baş dönmesi, sersemlik hissi, bayılacakmış gibi olma
Gerçek dışı duygulara kapılma ya da benlik algısında bozulma
Kontrolünü kaybetme ve çıldıracakmış gibi hissetme
Kalp krizi geçirme korkusu ve şiddetli ölüm korkusu
Kollarda ve tüm vücutta uyuşma – karıncalanma hissi
Üşüme, ürperme ya da ateş basması
Bu belirtilerden 4’ünün ya da daha fazlasının, birden başladığı ve 10 dakika içinde en yüksek düzeye ulaştığı yoğun korku ve huzursuzluk durumu panik bozukluğa işarettir.
Bu belirtileri olanların en kısa zamanda bir psikolog ya da psikiyatriste başvurması en doğru olandır.
HANGİ DURUMLARI PANİK BOZUKLUKTAN AYIRT ETMEK GEREKİR?
Panik bozukluğu olanlar sıklıkla hastanelerin acil servislerine başvurmaktadırlar. Doktorlar bu kişilere fiziksel bir hastalığının olmadığını söylediği halde ikna olmazlar. Doktorun uygun gördüğü tetkiklerin yaptırılmasından sonra (örneğin: çeşitli kan tetkikleri, tiroid gibi hormon tetkikleri, kardiyolojik ve nörolojik tetkikler) kişinin herhangi bir fiziksel rahatsızlığı yoksa az önceki saydığımız belirtilere panik bozukluk diyebiliriz.
Ancak genel bir tıbbi hastalığın fizyolojik etkisiyle panik nöbetlere benzer nöbetler oluşmuşsa bunu Panik Bozukluktan ayırt etmek gerekir.
Örneğin:
Troid hormon fazlalığı (hipertroidi), kansızlık, demir eksikliği gibi çeşitli hormonal düzensizlik sonucunda panik bozukluğa benzer belirtiler görülebilmektedir.
Madde bağımlılarında panik bozukluğa benzer belirtiler görülebilmektedir.
Çeşitli kalp hastalıkları durumunda panik bozukluğa benzer belirtiler görülebilmektedir.
Epileptik bozukluktan kaynaklı panik bozukluğa benzer belirtiler görülebilmektedir.
Panik nöbetleri hangi durumlarda ortaya çıkmaktadır?
Hiçbir neden olmaksızın aniden ortaya çıkan beklenmedik panik nöbetler.
Kaygı ve korku yaratan bir duruma bağlı olarak ( örneğin yılan, fare veya köpek görme durumunda, korku verici durumu düşünme, stres ve üzüntü hali ) ortaya çıkan duruma bağlı panik nöbetler
Önceden panik nöbeti geçirilmiş bir ortam, kişinin ortama olumsuz koşullanmasına neden olabilmektedir. Bu ortama tekrar giren kişi koşullanmışlık nedeniyle kaygı yaşamaktadır ve panik nöbeti geçirebilmektedir. Yani kişi sürekli panik nöbetin geleceği kaygısını yaşamaktadır.
Bu tür durumlarda bu kişiler genellikle bu ortamlara olumsuz koşullanırlar ve bu ortamlardan kaçmaya çalışırlar.
Kahve, çay, kola, çikolata gibi kafeinli içecekler ve yiyecekler; madde ve alkol kullanımı da panik nöbetlerini tetikleyebilmektedir.
Panik bozukluğu olanların özellikle kahve, kola, demli çay, çikolata gibi kafeinli içecek ve yiyecekleri ve alkollü içecekleri mümkün oldukça kullanmamaları gerekir.
Panik nöbetleri hangi sıklıkla görülür?
Panik nöbetlerinin sıklığı ve şiddeti değişkenlik göstermektedir. Bazı kişilerde aylarca süren bir zaman dilimi içerisinde ortalama haftada bir panik nöbet görülebilir. Bazı kişilerde ise haftalar hatta aylar boyunca panik nöbet görülmeyebilir.
Panik nöbetler ortalama 15-20 dakika sürelidir, ancak bazen bir veya iki dakika, bazen de bir saatten daha uzun sürebilir.
Panik bozukluğun oluşmasına neden olan faktörler nelerdir?
Uzun süreli stres koşullarına maruz kalma.
Savaş, kaza, tecavüz vs. gibi geçmişte yaşanılan travmatik olaylar ve korkular.
Heyecanlı, pasif ve içe dönük kişilik yapısı.
Beyinde kimyasal iletimi sağlayan; nörokimyasal maddelerin işleyişinde bozulmaların olması.
Ailesinde ve yakın akrabalarında panik bozukluk olanlarda genetik yatkınlık söz konusudur. Olumsuz koşullara maruz kalmaları durumunda, bu kişilerde panik bozukluk görülme olasılığı yüksektir.
Panik bozukluğu kişinin yaşantısında ne gibi olumsuz durumlar yaratmaktadır?
Doktorlar bu kişilere fiziksel bir hastalığının olmadığını söylediği halde ikna olmazlar ve hastanelerin acil servislerine ya da kardiyoloji servislerine başvururlar. Bu nedenle zaman ve ekonomik açıdan kayba uğramaktadırlar.
Bu kişilerde şiddetli ölüm korkusu nedeniyle çökkün ruh hali yani depresyon görülmektedir.
Panik bozukluğu olanların birçoğu sosyal ortamlara girmekten kaçınırlar. Yalnız kalamama, sokağa çıkamama, kalabalık ortamlara girememe en belirgin görünen durumlardır.
Panik bozukluğu olanların birçoğunda agorafobi de görüldüğünden bu kişiler aylarca evden dışarı çıkmazlar. Bu nedenle işini veya okulunu aksatırlar ya da bırakırlar.
Panik bozukluğun tedavisi mümkün müdür?
Panik bozukluğu, tedavisi mümkün olan bir psikolojik rahatsızlıktır. Rahatsızlığı olan kişinin öncelikle tedaviyi kabullenmesi ve rahatsızlığının psikolojik nedenlerden kaynaklandığına ikna olması gerekir. Bu özellikle terapiler için çok önemlidir. Panik bozukluğu olanlar için en uygun tedavi yöntemi; ilaç tedavisi ve psikoterapilerin birlikte yürütülmesidir.
Panik bozukluğu tedavisinde kullanılan yeni kuşak antidepresan ilaçlar (SSRI) bağımlılık yapmazlar. Yan etkileri ise son derece azdır ve tehlikeli değildir. İstenildiğinde doktor önerisi ile rahatlıkla kesilebilirler.
İlaç tedavisine ek olarak uygulanan psikoterapi ile kişinin olumsuz düşünce ve davranış biçimlerinin değiştirilmesi ve hastalıkla mücadele etmesi için daha aktif olması amaçlanır.
Nefes alma ve çeşitli gevşeme egzersizleri, stresle başa çıkma yöntemleri ile kişinin rahatlaması sağlanır. Ve hasta tekrar panik nöbetiyle karşılaştığında bu baş etme mekanizmalarını kullanarak kendini daha güçlü kılabilir.
Yapılan araştırmalara göre, panik bozukluğun tedavisi için psikoterapilerin birlikte kullanıldığı ilaçlı tedaviler, psikoterapilerin kullanılmadığı ilaçlı tedavilere göre daha çok başarı sağlamaktadır.
Kısaca panik bozukluğu, bir kalp hastalığı değildir.
Panik atağı sırasında insanların öldüklerine, delirdiklerine ya da kontrol dışı davranışlarda bulunduklarına ilişkin hiçbir tıbbi bilgi yoktur. Bu nedenle panik nöbeti sırasında; bunun ölümcül olmadığını, delirmeye yol açmayacağını hissettiğiniz sıkıntının sonunda geçeceğini düşünmelisiniz.
Uzm. Psk. UMUT ULUSU
Kaynak:www.sagmer.hacettepe.edu.tr
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://scream.niceboard.net
[LP]
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 126
Kayıt tarihi : 01/10/07

MesajKonu: Geri: panik atak   C.tesi Ekim 06, 2007 5:18 pm

hehe bu bilgilere göre panik atak tanıdıklarım war:D
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
panik atak
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
MARILYN MANSON FAN CLUB :: MansonFan Felsefe&Psikoloji :: Psikoloji-
Buraya geçin: